Kali Sara i arhivske institucije zajedničkim snagama pišu historiju Roma u BiH
Kali Sara – Romski informativni centar je u sklopu projekta ”Porijeklo Roma u BiH – istraživanje arhivske građe” održala niz sastanaka i konsultacija sa predstavnicima ključnih arhivskih institucija u Bosni i Hercegovini, uključujući Arhiv BiH, Historijski muzej BiH, Nacionalna i univerzitetsku biblioteku BiH, Muzej književnosti BiH, Sarajevski historijski arhiv i Bošnjački institut. Sastanci su rezultirali sa potpisivanjem Memoranduma o saradnji, čime je osigurana čvrsta osnova za istraživanje arhivske građe vezane za život Roma u BiH.
Memorandum označava početak ideje o zajedničkom projektu koji će biti usmjeren na očuvanje i promociju romske historije, kulture i običaja. U prvoj fazi, ove institucije pripremaju izvještaj o postojećoj arhivskoj građi koja bi mogla poslužiti za detaljno istraživanje u narednoj fazi. Fokus istraživanja bit će na životu romskog naroda u različitim historijskim periodima, s posebnim naglaskom na izradu edukativnih materijala.
Vizija projekta
Svrha projekta je omogućiti izradu nastavnih materijala koji će na osnovu istražene građe obuhvatiti historiju, kulturu, običaje i književnost Roma Bosne i Hercegovine. Ovi materijali bit će osmišljeni za predmete poput historije nacionalnih manjina u osnovnim, srednjim i visokoškolskim institucijama. Krajnji cilj je uvođenje tih sadržaja u obavezni školski program, čime će se smanjiti predrasude i stereotipi prema Romima, istovremeno promovišući njihovu bogatu kulturu i historijski doprinos bosanskohercegovačkom društvu.
Realizacija projekta omogućena je uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo.
Istaknuti značaj saradnje
Adelaida Grabovica iz Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH naglasila je važnost očuvanja pisane građe o Romima:
“Projekti ovog tipa doprinose očuvanju identiteta, kulture i historije Roma. Naša biblioteka posjeduje značajne arhivske jedinice, uključujući publikacije iz 19. stoljeća, koje svjedoče o bogatstvu romske tradicije.”
Ivana Jakšić iz Arhiva Bosne i Hercegovine istaknula je potrebu za sveobuhvatnim istraživanjem:
“Kada je dokumentacija prava i identiteta u pitanju, Romi/kinje su kroz istoriju često bili diskrimisani i suočeni sa gubitkom identiteta. Arhivska struka može pomoći u dokumentovanju njihovih prava, borbe za jednakost i priznanje, kao i očuvanju zvaničnih dokumenata koji mogu imati značaj za identifikaciju i priznavanje Roma kao zajednice u društvu.”
Šira društvena važnost
Očuvanje i promocija romskog kulturnog nasljeđa kroz projekte ovakvog tipa doprinosi ne samo očuvanju identiteta ove zajednice već i edukaciji šire javnosti. Kontinuirano istraživanje i dokumentovanje romske tradicije i običaja pruža resurse za buduće generacije, dokazujući njihovu važnost i doprinos bosanskohercegovačkom društvu.
Kali Sara i arhivske institucije pokazale su snažnu opredijeljenost za očuvanje ovog važnog segmenta kulturne baštine Bosne i Hercegovine, što je značajan korak prema afirmaciji romskog nasljeđa na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Leave a Reply