Unapređenje socio-ekonomskog položaja Roma i prevencija trgovine ljudima: Kali Sara i partneri uspješno realiziraju projekt u BiH
Udruženje Kali Sara – Romski informativni centar kroz projekat „Zagovaranje za socio-ekonomsku inkluziju Roma s ciljem eliminacije riziko faktora trgovine ljudima“ aktivno radi na unapređenju prava i socio-ekonomskog položaja Roma/kinja u Bosni i Hercegovini. Projekat se realizuje u partnerstvu sa udruženjem Romska djevojka iz Prnajvora i u saradnji s lokalnim institucijama, školama i organizacijama civilnog društva, s primarnim ciljem smanjenja rizika od trgovine ljudima u romskoj zajednici.
Aktivnosti projekta, koje podržava USAID kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID/INSPIRE, provode se u pet (5) gradova/općina i to u gradu Bihaću, Zenici, Lukavcu i opštinama Jajce i Modriča. Projekat je započeo u maju 2024. godine i fokusiran je na prevenciju maloljetničkih brakova, prosjačenja, te drugih faktora koji ugrožavaju djecu i porodice iz romske zajednice.
Pored toga, projekt uključuje edukaciju romskih medijatora/ica, jačanje kapaciteta lokalnih vlasti i institucija, te unapređenje saradnje s romskom zajednicom, čime se doprinosi dugoročnoj održivosti pozitivnih promjena.
Ciljevi i aktivnosti projekta
Projekt je koncipiran da poveća kapacitete romskih medijatora/ica, koji igraju ključnu ulogu u prepoznavanju i prevenciji rizika, a sve s ciljem eliminacije faktora koji mogu dovesti do trgovine ljudima. Kroz ovu inicijativu, angažovano je 5 romskih medijatora/ica, koji/e su prošli specijaliziranu obuku s fokusom na identifikaciju ranjivih osoba i porodica, kao i na pokretanje konkretnih inicijativa za unapređenje životnih uslova unutar romske zajednice. Medijatori/ice imaju značajnu ulogu u ojačavanju međusobne saradnje između romske zajednice i lokalnih vlasti.
Tokom obuke, medijatori/ce su stekli znanja o nadležnostima lokalnih i kantonalnih institucija, kao i o izradi inicijativa i alata za njihovo uspješno zagovaranje. Na ovaj način, osigurava se održivost projekta, jer su medijatori/ce sada osposobljeni da samostalno iniciraju promjene, izrađuju prijedloge i zagovaraju njihovu realizaciju i nakon završetka projekta. Osim toga jedan od ciljeva projekta je smanjenje predrasuda i stereotipa o Romima/kinjama te podizanje svijesti o njihovim socio-ekonomskim izazovima.
Neki od ostvarenih rezultata uključuju:
-
- Koordinaciju sa partnerima/cama i lokalnim vlastima: Kali Sara i partneri održavaju redovno koordinacijske sastanke sa medijatorima s ciljem realizacije projektnih aktivnosti. Uspostavljena je saradnja sa lokalnim i kantonalnim vlastima, institucijama i organizacijama a sve sa ciljem zajedničkog rada i koordinacije na smanjivanju riziko faktora i poboljšanja socio–ekonomskog položaja romske populacije.
- Prepoznavanje i rješavanje socijalnih problema: Medijatori/ce redovno obilaze romsku zajednicu, prate redovno pohađanja nastave romske djece na njihovim lokacijama i obavljaju savjetodavne razgovore sa roditeljima, organiziraju edukativne radionice za roditelje i pripremaju inicijative s ciljem poboljšanja uslova života kao što su rješavanje problema sa kanalizacijom, upravljanjem zgradama, odvozom smeća, identifikuju porodice koje nemaju zdravstveno osiguranje, kao i porodice koje žive u neadekvatnim uvjetima, bez struje i vode.
- Obrazovanje i informisanje zajednice: Osim direktne pomoći u rješavanju socijalnih problema, projekt uključuje i organizaciju sastanaka sa predstavnicima lokalnih vlasti i romskom zajednicom, gdje se razmjenjuju informacije i pružaju savjeti o obrazovnim prilikama i dostupnim programima za zapošljavanje. Također, prikupljeni su i podaci djece koja bi trebala krenuti u školu naredne godine, a romska zajednica je obaviještena o javnim pozivima za stipendiranje djece.
- Izrada lokalnih akcijskih planova za Rome/kinje (LAP): U Lukavcu je započeo proces formiranja radne grupe koja će raditi na izradi lokalnog akcionog plana za Rome/kinje, dok su u Zenici predstavnici lokalnih vlasti prepoznali potrebu da se mapiraju potrebe romske zajednice i definiraju prioriteti rada gradske vlasti u narednom periodu. U Bihaću je prepoznata potreba za stručnim osposobljavanjem odraslih osoba s ciljem njihovog bržeg zapošljavanja.
- Infrastrukturni projekti: U Modriči je prepoznata potreba za poboljšanjem infrastrukture i opština je asfaltirala put u naselju Straževac, dok je u Jajcu prepoznat problem odlaganja smeća u blizini naselja koje je udaljeno svega nekoliko metara od stambenih objekata, inicirano je i rješavanje priključka struje na realciji opština Jajce i EP. Sličan problem koji se tiče neadekvatne infrastrukture je prepoznat i u Bihaću a tiče se problema sa kanalizacijom ali i sa nepostojanjem upravitelja u istim tim zgradama.
Ovo su samo neke od aktivnosti prikazane kroz specifične primjere koje su do sada realizirane kroz ovaj projekat. S obzirom na to da se projekat provodi u Federaciji BiH (Bihać, Jajce, Zenica, Lukavac) i Republici Srpskoj (Modriča), u svakoj od ovih lokalnih zajednica organizovan je niz različitih društveno korisnih aktivnosti. Ove aktivnosti su značajno doprinijele poboljšanju kvaliteta života, bilo kroz individualne promjene ili kroz unapređenje lokalnih uslova u ovim sredinama.
Zaključak
Projekt Kali Sare u saradnji sa partnerima i lokalnim vlastima već je ostvario značajne pomake u poboljšanju života Roma/kinja i prevenciji trgovine ljudima. Pomoću edukacije, jačanja kapaciteta medijatora/rica, te implementacijom inicijativa na lokalnom nivou, Kali Sara doprinosi stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva za romsku zajednicu. Nastavit će se raditi na realizaciji lokalnih akcijskih planova, jačanju saradnje sa institucijama i obezbjeđivanju boljih uvjeta za obrazovanje i socijalnu zaštitu Roma/kinja. Projekat ne samo da doprinosi boljem razumijevanju i prihvatanju Roma/kinja u društvu već aktivno radi na uklanjanju socio-ekonomskih barijera koje ih izlažu riziku od trgovine ljudima. Ovaj sveobuhvatni pristup postavlja temelje za dugoročne promjene u kvaliteti života romske zajednice.
Leave a Reply