Nevolje u bihaćkoj mjesnoj zajednici Ružica

Zgrade u kojima žive romske porodice već 15 godina nemaju upravitelja

U bihaćkoj mjesnoj zajednici Ružica prije 15 godina realiziran je projekt izgradnje stambenih zgrada za smještaj porodica romske nacionalnosti. Bio je to te 2009. godine do tada najuspješnije realiziran projekt stambenog zbrinjavanja Roma u Unsko–Sanskom kantonu.

Izgrađene su tri stambene jedinice u koje su smještene 24 romske porodice odabrane po tada jasno utvrđenim kriterijima. Izgradnju objekata realizirali su tadašnja Općina Bihać, koja je u međuvremenu dobila status Grada, u saradnji s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, uz finansijsku pomoć švedske razvojne agencije SIDA.

Dakle, Grad Bihać osigurao je građevinsko zemljište, čija je vrijednost tada procijenjena na oko 80.000 KM, finansirao sve što je bilo potrebno za komunalije te platio građevinsku rentu. Tada je i za izgradnju potrebnih saobraćajnica do zgrada izdvojeno dodatnih oko 50.000 KM s viših nivoa vlasti.

Predstavnici/e Kali Sare – Romski informativni centar u sklopu projekta Zagovaranje za socio-ekonomsku inkluziju Roma s ciljem eliminacije riziko faktora trgovine ljudima su kreirali svaobuhvatni upitnik, nakon čega je angažovan medijator iz romske zajednice koji je anketirao stanovnike/ice u cilju prikupljanja relevantnih podataka i definisanja stvarnih problema sa kojima se Romi iz mjesne zajednice Ružica suočavaju. Rezultati anketa omogućili su mapiranje konkretnih problema s kojima se zajednica suočava. Na osnovu tih nalaza, pokrenuta je saradnja s nadležnim institucijama, što je rezultiralo osmišljavanjem i slanjem različitih inicijativa za unapređenje uslova života u zajednici. Ovaj proces naglašava značaj aktivnog učešća zajednice u kreiranju rješenja za vlastite izazove.

Zgrade nemaju upravitelja

Samu izgradnju tri stambene zgrade s 375.000 KM izdvojila je Vlada Švedske, odnosno njena razvojna agencija SIDA putem Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Kako je kazao Erdžan Džemaili, medijator organizacije Kali Sara – Romski informativni centar Sarajevo, te jedan od stanara zgrade, 2009. godine kada su dobili ključeve novih stanova, svim porodicama se ostvario životni san – konačno su dobili krov nad glavom.

“Sve komšije, ali i moja porodica od 12 članova bili smo vrlo sretni da konačno možemo živjeti kao i svaki normalan čovjek. Svjesni koliko je to tada bio veliki poduhvat, svi smo bili zahvalni i našim domaćim institucijama, ali i državi Švedskoj, koja je donirala sredstva za naše zgrade” – rekao je Džemaili.

Međutim, nekako po običaju u Bosni i Hercegovini svaku dobru priču i projekat vrlo često prati i problem. Tako se desilo i romskim porodicama u mjesnoj zajednici Ružica.

“Zgrade su napravljene, porodice uselile i odmah se javlja nevolja, koja nas prati već 15 godina. Budući da se radi o zgradama kolektivnog stanovanja, logično je da neko mora voditi računa o održavanju zgrada. To pitanje riješeno je Zakonom o korištenju, upravljanju i održavanju zajedničkih dijelova i uređaja zgrade. Međutim, bez obzira na sve, naše tri zgrade nikako nisu dobile upravitelja niti predstavnika etažnih vlasnika. Pisali smo pisma, molbe, obraćali se na razne načine u Gradu, ali problem nije riješen. Rekli su nam da ima nekih neriješenih pitanja od početka, ali ne znamo tačno o čemu se radi” – kazao je Džemaili.

Činjenica da zgrada 15 godina nema upravitelja rezultira time da se nema ko brinuti o zajedničkim dijelovima i uređajima zgrada, što dovodi do raznih oštećenja na objektu, kako na vanjskoj fasadi tako i u unutrašnjosti zgrade.

“Kao i u svakom drugom objektu kolektivnog stanovanja, tako kod nas imamo porodice i pojedince/ke koji se vrlo korektno i uredno odnose prema imovini koju su dobili na korištenje, ali isto tako postoje i pojedinci/ke koji/e su zaista nemarni i dosta doprinose oštećenjima objekta” – ističe Džemaili.

Predsjednica Udruženja LAN dr. sc. Izolda Osmanagić kazala je da je način rješavanja problema stambenog zbrinjavanja Roma u MZ Ružica zamišljen i odrađen na najbolji mogući način.

Nije posvećeno dovoljno pažnje

“Po prvi puta Romi su dobili priliku za kolektivno stanovanje. Nažalost, gradska uprava i njene institucije nisu posvetile dovoljno pažnje i postoji dosta nezadovoljstva unutar istih korisnika/ca. Problemi su se gomilali godinama i sasvim je opravdana njihova ljutnja i negodovanje. Tri stambene jedinice u MZ Ružica su u dosta dobrom stanju” – naglasila je ona.

Medijator Erdžan Džemaili, naglasila je Osmanagić, uputio je inicijativu za rješavanje pitanja upravitelja zgrada, jer smatra da bi to umnogome doprinijelo poboljšanju sadašnje situacije.

“U tom pravcu gradska uprava je zaista pokrenula neke stvari” – zaključila je Osmanagić.

U bihaćkoj Ružici, osim komunalnih problema, ima i svijetlih primjera kada je u pitanju život Roma, koje medijator Džemaili s ponosom ističe. Prije svih navodi činjenicu da gotovo sva djeca školskog uzrasta iz sve tri zgrade redovno pohađaju školu, u zgradama u kojima žive romske porodice nema delinkvenata niti nasilja, a posebno ga raduje to što se smanjilo prosijačene djece.

Zahvaljujući projektu “Zagovaranje za socio-ekonomsku inkluziju Roma s ciljem eliminacije riziko faktora trgovine ljudima” uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID/INSPIRE mapirani su ključni problemi u zajednici putem anketa i pokrenute su inicijative za njihovo rješavanje. Ovaj proces ističe važnost saradnje zajednice i institucija kako bi se unaprijedili uslovi života.

Projekat realizuje udruženje “Kali Sara – Romski informativni centar” u partnerstvu sa “Romska djevojka – Romani ćej” iz Prnjavora.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *